Černá labuť, aneb jak využít koronavirus z pohledu investora

Pro mladší ročníky, kteří nezažili na vlastní kůži hypoteční krizi z let 2007–2009, bylo nedávné období pandemie příležitostí být svědky typické černé labutě (nepředpokládaná událost) na finančních trzích, něco nového se naučit, získat nové zkušenosti, ale také zažít paniku a stresové emoce.

--- Dalibor Hampejs, holver

Všichni dobře víme, že nic neroste do nebe věčně, ale pohybujeme se v kratších či delších cyklech. Co se týká toho posledního, býčího, tak ten byl skutečně velmi dlouhý. Kolik studií, analýz a předpovědí jsme si mohli přečíst, odkud nám hrozí riziko recese nebo naopak dalšího nekonečného růstu. A ejhle, nakonec je tady nějaký „koronáč“, který vše zbořil a poslal akciové trhy rychlostí blesku o 30 % níže. S odstupem pár měsíců můžeme říci, že nic není tak černé, jak se v době největších propadů jevilo. Rozhodně se nejednalo o první ani poslední krizi. Snad jen rychlost propadu byla historická, ale hloubka nijak neobvyklá.

 

Každá taková krize na finančních trzích v sobě ukrývá i příležitost. Je zajímavé pozorovat chování běžných investorů a zpravidla ukvapené reakce i na drobné poklesy do 5 % u relativně konzervativních investic.

 

Tady je potřeba si zcela otevřeně říct, že buď je investiční portfolio vzhledem k rizikovému profilu či investičnímu horizontu špatně nastavené již od samého počátku, nebo se investor značně podcenil, co se akceptování rizika týče, a tudíž by bylo nejlepší investice v budoucnu zcela opustit. Bohužel se tím připraví o výnosy, ale na druhou stranu bude mít klid na duši on i jeho poradce při příštích propadech. Bohužel stále platí, že běžný investor prodává dole a nakupuje nahoře. Zcela naopak, než se přirozeně chová v případě nákupu spotřebního zboží. Asi si bez většího zvažování koupí zboží s 30% slevou než za standardní cenu. Proč si nekoupí se stejnou slevou i akcie?

 

Pokud se vrátíme do nedávné minulosti, po prudkém propadu přišel stejně prudký růst, který významně korigoval předchozí ztráty. Medvědí trh tak vystřídal opět ten býčí, a to v době, kdy pandemie ještě, zdá se, neřekla své poslední slovo.

 

Bylo to způsobeno jednak okamžitou reakcí centrálních bank, jednak přislíbenou pomocí jednotlivých vlád zasažených ekonomik, což zřejmě uklidnilo investory. Osobně si myslím, že největší podíl na obratu měl dlouhodobý přebytek likvidity na finančních trzích, který byl podpořen další vlnou levných peněz od centrálních bank. Mimo trh se pohybovalo spoustu investorů vyčkávajících na příležitost, jelikož do té doby byly pro ně akcie příliš drahé. Po 30 % propadech využili tuto možnost a navýšili svá portfolia o akciovou složku (konečně, po dlouhém čekání), a tím zastavili další propad a otočili směr akciových trhů. Po nějakou dobu jsou trhy relativně zklidněné, prudký severní proud ustal a nyní se pohybují v širším postranním pásu s významně nižší kolísavostí. Vyčkává se na tvrdá ekonomická data (HDP, nezaměstnanost aj.) za druhé čtvrtletí. Samozřejmě se opět rojí různé pohledy na budoucí vývoj, někdo očekává oživení ve tvaru V, někdo ve tvaru U nebo L. Záležet bude především na síle druhé vlny viru, který se nyní po rozvolnění opatření začíná opět objevovat ve společnosti a tlumí běžný spotřební život.

 

Pokud nás bude virus i nadále provázet, resp. omezovat, počítejme s návratem nervozity na finanční trhy s možností výběru posledních, rychlých zisků.

 

Ve vzduchu visí stále více rizik než pozitiv a dosavadní rychlý návrat zatím nebyl podpořen reálným stavem ekonomik, ač je potřeba mít na paměti, že akciové trhy předbíhají ekonomický vývoj cca o 2 čtvrtletí. Za současného stavu akciových indexů to ale vypadá, že by na konci letošního roku měly mít ekonomiky krizi již plně za sebou (měly by, toť otázka). Trhy se však mohou v blízké době vrátit zpátky k minimům, pokud čísla za 2Q budou horší než očekávání, nebo se v druhé polovině roku nebude stav ekonomik zlepšovat tak rychle, jak s tím počítají trhy nyní. Osobně až tak pozitivně aktuální úrovně indexů nesdílím, ale ani nejsem zarytý pesimista. Při negativním scénáři s významným prolomením doposud dosaženého dna nepočítám, jelikož případné vrácení pandemie nebude pro trhy neznámou negativní novinkou (podobně jako např. teroristické útoky v minulosti, už se s nimi tak nějak (bohužel) počítá a jejich riziko je v akciích zakomponováno). Navíc si myslím, že jednotlivé vlády si nemohou dovolit opět „natvrdo“ uzavřít celou ekonomiku. Ale nikdo nedisponuje křišťálovou koulí…

 

Tak jak tak, tato krize, jako všechny předešlé, dříve či později odezní, z investičního pohledu se jedná o příležitost, kterou by nebylo dobré nechat si ujít.

 

Spekulanti či velmi odvážní a zkušení investoři již s velkou pravděpodobností někde kolem lokálního dna nakoupili a dnes si užívají 20 až 40procentní výnosy (či zisky, pokud již stačili i prodat). V případě běžného investora záleží samozřejmě na jeho rizikovém profilu. Pokud má ale dostatečně dlouhý investiční horizont (min. 7, lépe 10 a více let), každé odsouvání počátku pravidelné investice je vlastně špatné rozhodnutí. I kdyby se v příštích několika měsících propady vrátily, tím lépe, jelikož bude stále na začátku investičního horizontu a bude nakupovat levně. Investor s větší jednorázovou investicí by měl také svůj nákup rozložit do minimálně 12měsíčních plateb, aby snížil riziko investice v nevhodnou dobu v případě výše popsaného negativního scénáře. Mimochodem, takové tržní situace jsou nejlepší dobou přesunout mladší účastníky z garantovaných (čti s nulovými výnosy) transformovaných penzijních fondů do těch účastnických s dynamickou nebo alespoň vyváženou strategií. Je však potřeba počítat s relativně delší dobou převodu, takže nejlépe začít ihned po panických výprodejích, ale v dlouhém horizontu to určitě bude stát za to!

 

Hodně zdraví, pevné nervy!

Štítky

Investice koronavirus

Související články

Evropské korporátní dluhopisy investičního stupně již nejsou levné

finance / / 01. 10. 2020

Jak napravit investiční šlápnutí vedle?

finance / / 07. 12. 2020